دسته‌بندی نشده, صادرات

صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان

رب گوجه فرنگی

کشور ایران به دلیل  آب و هوای مناسب، یکی از بهترین کشور های تولید کننده  رب گوجه بوده است . به دلیل چهار فصل بودن کشور.در تمامی ایام سال تولید رب گوجه دارد. بنابراین صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان می تواند فرصت بسیار مناسبی برای تولید کنندگان این محصول در استان گلستان باشد. به همین خاطر این استان می تواند زمین توجه ویژه‌ای به تولید را با گوجه داشته باشد.

رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی یکی از فرآورده هایی است که از صیفی جات تولید می‌شودمصرف زیادی در کشور دارد و به نوعی نقش  طعم و رنگ دهنده غذا را بر عهده دارد. در حقیقت می‌توان گفت این محصول، اصلی ترین چاشنی غذا های ایرانی است و در انواع کنسرو و سس ها مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از استان های مهم کشور، که به تولید رب گوجه‌ فرنگی اقدام می‌کند، استان گلستان است  به طوری که می‌توان گفت صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان یکی از منابع پر درآمد برای کشور می باشد و معمولاً اکثر کشورهای خارجی تمایل زیادی به خرید رب گوجه فرنگی گلستان دارند.

رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی

این محصول، که با پردازش گوجه‌فرنگی تولید می‌شود مهم‌ترین چاشنی در غذاهای ما به حساب می‌آید که تقاضای زیادی برای تولید در تمامی جهان دارد.

جایگاه ایران در صادرات رب گوجه فرنگی

طبق اطلاعاتی که از  کشاورزی در کشور در دسترس است، سالانه چیزی بالاتر از ۶ میلیون  تن  گوجه فرنگی تولید می‌شود که حدود ۸۰۰ هزار تن آن برای تولید رب گوجه فرنگی به کارخانه ها می رود و چیزی حدود 17 تا بیست درصد  از این میزان،مازاد بر  مصرف داخلی است که برای صادرات به کشورهای خارجی ارسال می‌شود و از آنجایی که کشورهای خارجی از رب گوجه صادراتی ایران استقبال خوبی به عمل می آورند، هر سال بر مقدار تولید این محصول،افزوده می‌شود. صادرات رب گوجه فرنگی دارای مراحلی است که  برای صادرات باید حتما رعایت شوند. می توان گفت ایران هفتمین کشور مطرح جهان و دومین کشور در منطقه، در صادرات رب گوجه فرنگی است .

کایروس: صادرات به عراق فرصت طلایی کسب و کار های کوچک و بزرگ

کشورهای هدف صادرات رب گوجه فرنگی ایران

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، کشور ما، در زمینه تولید رب گوجه فرنگی ،جز اولین کشورها و در رده هفتم جهان قرار دارد که صادرات رب گوجه فرنگی به اکثر کشورهای آسیای و بعضی از کشورهای اروپایی را دارد. صادرات رب گوجه ایران، بیشتر به هدف کشورهای همسایه ایران انجام می‌گیرد؛ هرچند که کیفیت بالای این محصول باعث شده است که صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان به کشورهایی مثل آلمان، روسیه و کشورهای آمریکایی و … نیز انجام بگیرد . کشورهای مهم همسایه  که معمولا صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان ، به این کشورها انجام می‌گیرد کشور عراق ،افغانستان، روسیه، امارات،بحرین، چین و … می باشد.که در بین آنها عراق و افغانستان، از همه بیشتر طالب خرید رب گوجه فرنگی از ایران است به طوری که در سال،چیزی نزدیک به یک میلیون تن ، فرآورده‌های غذایی از ایران به این کشور صادر می‌شود  که می‌توان گفت صادرات رب گوجه فرنگی در صدر آنها قرار دارد.

رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی

مراحل صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان

کشور ایران به دلیل داشتن آب و هوای بسیار متنوع و همواره یکی از بهترین کشور های تولید کننده مواد غذایی الخصوص رب گوجه بوده است که در حقیقت می توان گفت که به دلیل چهار فصل بودن کشور.در تمامی ایام سال تولید رب گوجه دارد و در نقاط مختلف ایران کشت می شود. با این تفاسیر می‌توان گفت که صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان می تواند فرصت بسیار مناسبی برای تولید کنندگان این محصول در استان گلستان باشد. به همین خاطر این استان می تواند زمین توجه ویژه‌ای به تولید را با گوجه داشته باشد.

کایروس پیشنهاد می کند: صادرات پنیر از گلستان – فرصت طلایی

صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان به این شکل است که تولیدکنندگان بعد از تولید این محصول و بسته‌بندی آنکه در محیط کاملا بهداشتی، و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی ،اقدام به بسته بندی و آماده کردن این محصول جهت صادرات می‌کنند.

 صادرکنندگان ،برای صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان، مدارک لازم برای صادرات را آماده کرده و جهت بازرسی به اداره گمرک ارائه می دهند تا بتوانند محصول خود را ترخیص و صادر کنند.

نکته مهمی که در این وسط باید به آن توجه داشته باشند این است که مواد غذایی  و بهداشتی باید حتما با مجوز اداره بهداشت و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی صادر گردد بنابراین توجه به تاریخ تولید و چگونگی تولید آن، امر مهم و ضروری می‌باشد.

بعد از گرفتن مجوز صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان،فروشندگان و صادرکنندگان این محصول باید با آگاهی کامل اقدام به این عمل کنند به طوری که بتوانند تشخیص دهند که محصولشان در کدام کشور فروش و سود بهتری دارد تا بتوانند از این طریق درآمد خوبی کسب کنند.

اگرچه صادرات رب گوجه فرنگی ، فرصت بسیار مناسب و خوبی را در اختیار تولیدکنندگان آن قرار دهد که تولیدات خود را بیشتر کنند، اما نکته‌ بسیار مهمی که در این مورد باید به آن توجه مهم داشته باشند این است که توجه ویژه ای به شاخص بریکس داشته باشند.چرا که هرچه شاخص بریکس بالاتر باشد،رب گوجه فرنگی تولید شده مرغوب‌تر و غلیظ‌تر می‌باشد.

1 نظر در “صادرات رب گوجه فرنگی از گلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *